جنگ افزار شناسی

معرفی ادوات نظامی

تیربار ژ3

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 17:46  توسط حمید محمد صادق  | 

مسلسل UZI

UZI


تاریخچه مسلسل UZI

دو سال بعد از تشکیل نا مشروع رژیم غاصب اسرائیل در سال 1950 نخستین جرقه ساخت این سلاح در ذهن سرگرد ( یوزیئل گال ) زده شد .ارتش رژیم صهیونیستی که تجربه جنگ با کشور مصر را داشت و برای مقابله با مبارزان فلسطینی طرح یک سلاح سبک و جمع و جور برای رفع نیاز جنگهای نامنظم و خیابانی را احساس کرد . در سال 1957 نمونه اولیه این سلاح که از مسلسل دستی (SA23) و (ZK476) چکسلواکی اقتباس شده بود با کمک صنایع اسلحه سازی فرانسه و بلژیک ساخته شد و به ارتش رژیم صهیونیستی تحویل داده شد.بدلیل شکا ظاهری T شکل آن و قرار گرفتن خشاب در قبضه ،مرکز ثقل سلاح به وسط آن منتقل شده و این خود موجب میشود سلاح حتی در حالت شلیک خودکار کمتر لرزیده و باعث افزایش دقت تیراندازی شود.بدلیل سبکی و نواخت تیر مناسب ،این اسلحه بسیار مناسب جنگهای چریکی و فعالیتهای امنیتی شناخته شد،چنانکه در بسیار از کشورهای همانند رژیم صهیونیستی تا آرژانتین ،شیلی و نیکاراگوئه توسط عوامل دولتی و امنیتی برای سرکوب شورشها و حرکتهای آزادیخواهانه بکار برده شد،حتی در کشور خودمان در زمان سلطنت پهلوی ،این سلاح در اختیار ساواک و شهربانی آن زمان قرار داشت .

مشخصات مسلسل یوزی :

این جنگ افزار با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و لوله آن با هوا خنک،و با خشابهای 25 و 32 فشنگی استاندارد از زیر تغذیه میشود.دستگاه نشانه روی اسلح از یک مگسک (قابل تنظیم برای قلق گیری)ویک روزنه دید (قابل تنظیم برای فاصله 100 و 200 متر) ساخته شده .این سلاح دارای سه ضامن به شرح زیر میباشد :

1 – ضامن اصلی : که در سه حالت ضامن S ، تک تیر R ، رگبار A قرار میگیرد.این ضامن در سمت چپ سلاح و بالای قبضه به نحوی قرار گرفته که تیرانداز با کمک شست دست خود براحتی می تواند از آن استفاده کند.

2 – ضامن قبضه ای : که بطور کلی دو کار انجام میدهد:تا به آن فشار نیاورید(1 - اسلحه مسلح نمی شود،2 - اسلحه تیراندازی نمی کند).

3 – ضامن گلنگدن : که اگر دستگیره آتش را تا به نیمه راه عقب بکشید،گلنگدن تا آخر عقب نیامده و این عمل باعث میشود که سلاح مسلح نشده و ماشه هم عمل نکند.زیرا زائده کنار دستگیره آتش به دندانه های روی درپوش گیر کرده و در نتیجه آلات متحرک همانطور در حالت وسط می ماند.

بدنه این سلاح از جنس ورق فولادی پرسکاری شده که بوسیله چهار خم موازی تقویت شده اند .دستگیره آتش(گلنگدن) آن در بالای سلاح قرار دارد و هنگام شلیک در محل خود ثابت میماند.

مختصات فنی مسلسل یوزی :

کالیبر : 9 × 19 پارابلوم

تعداد خان و گردش : 4 عدد از چپ به راست

وزن سلاح با قنداق فلزی : 500/3 کیلوگرم

وزن خشاب 32 تیری خالی : 220 گرم

طول اسلحه با قنداق چوبی یا قنداق فلزی باز : 65 سانتیمتر

طول اسلحه با قنداق فلزی بسته : 47 سانتیمتر

طول لوله : 26 سانتیمتر

سرعت اولیه گلوله : 420 متر بر ثانیه

نواخت تیر : 600 تیر در دقیقه

برد موثر : 200 متر

برد مفید : 400 متر

برد نهایی : 2000 متر

متعلقات و تجهیزات مسلسل یوزی:

سر نیزه ، نورافکن ، لوله پرتاب نارنجک ، آچار ها ، وسایل تنظیف ، بست خشاب ،


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 16:5  توسط حمید محمد صادق  | 

MP 5

 MP 5


تاریخچه مسلسل دستی MP 5

مسلسل دستی MP 5 ساخت کارخانه هکلر و کخ (H&K) یکی از معروفترین و بهترین مسلسلهای دستی گروه خود میباشد.طراحی و ساخت این سلاح به سالهای بعد از جنگ جهانی دوم بر میگردد.این سلاح در واقع نوع بهینه سازی شده سلاح Circa (سیرکا) میباشد و در ابتدا با نام MP-54 یا HK-54 معرفی گردید.در سال 1966 پلیس مرزی و ارتش آلمان این سلاح را تغییر داده و آنرا با کد MP 5 معرفی کردند این مسلسل در دو مدل ارائه شد که نوع MP 5 آن دارای قنداق ثابت و نوع MP 5 A1 آن دارای قنداق کشویی بود.یکسال بعد کمپانی هکلر و کخ در شکل کلی این سلاح کمی تغییر ایجاد کرد.از آن جمله روزنه دید و شکاف درجه دستگاه نشانه روی آن بود.همچنین شعله پوش ، خشاب ، دستگیره قبضه و برگه ناظم آتش آن بهینه سازی شدند.خشاب این سلاح در نمونه های اولیه از نوع مستقیم بود که پس از ایجاد تغییر در خشاب از مدل منحنی استفاده شد.قبضه سلاح نیز از جنس ورق فولادی پرسکاری شده ساخته میشد که جای خود را به نوع پلاستیکی داد.

این مسلسل در بسیاری از کشورهای جهان توسط نیروهای پلیس و ارتش بکار گرفته شده .از ان جمله میتوان به پلیس مرزی و ارتش آلمان ، پلیس انگلیس،FBI امریکا و... اشاره کرد.این سلاح در بسیاری از کشورهای جهان از جمله یونان،ترکیه،ایران،پاکستان و پرتغال تولید میشود و کارخانه هکلر و کخ نیز کماکان تولید آنرا ادامه میدهد. تنها رقیب این سلاح را میتوان ،سلاح UZI ساخت رژیم اشغالگر قدس دانست که البته دیگر تولید نمی شود.رمز موفقیت این سلاح همانند سایر سلاحها و محصولات ساخت آلمان در کیفیت بالا،دقت تیراندازی عالی(خصوصا در حالت تک تیر که این امر خود حاصل بکارگیری سیستم گلنگدن بسته میباشد) و ضریب اطمینان بالا میباشد.انعطاف و سادگی عملکرد آنرا نیز میتوان از مزایای آن برشمرد.

مشخصات مسلسل دستی MP 5

مسلسل دستی MP5 در واقع همان G3 کوچک شده است چرا که سیستم گلنگدن بسته از نوع تأخیری غلتکی ،بدنه از جنس فولاد پرسکاری شده،دستگاه نشانه روی و بسیاری از قطعات دیگر را از برادر بزرگتر خود یعنی G3  به عاریت گرفته.دستگیره قبضه آن بصورت جداگانه ساخته شده و بر روی بدنه اصلی سلاح نصب میشود.برگه ناظم آتش آن همانند G3 در سمت چپ سلاح و در قسمت بالای ماشه قرار گرفته و بسته به نوع قبضه طپانچه ای بکار گرفته شده ، در انواع 2 حالته (ضامن و تک تیر) 3 حالته (ضامن ، تک تیر ف رگبار) و 4 حالته (ضامن ، تک تیر ، 3 تیر و رگبار) موجود میباشد.

نمونه های جدید این سلاح دارای شعله پوش مخصوصی هستند که میتوان یک صدا خفه کن را براحتی بر روی آن نصب کرد.دستگاه نشانه روی آن نیز همانند G3 در قسمت جلو دارای مگسک و در قسمت عقب دارای روزنه دید چرخشی چهار حالته میباشد.ظرفیت خشاب استاندارد آن 30 تیر میباشد ولی خشابهای کوتاه 15 تیری نیز برای این سلاح ساخته شده اند.مدل مخصوص از این سلاح که در سال 1980 برای پلیس آمریکا ساخته شده توانایی شلیک گلوله های 10 میلیمتری (25 × 10 ) و 40 S&W (22 × 10 ) را دارا است که در مقیاس اندکی ساخته شده .اگر چه تمامی مدلهای MP5 دارای قابلیت نصب صدا خفه کن میباشند ولی مدلی از آن با صدا خفه کن سرخود با کد MP5 SD2 (قنداق ثابت پلاستیکی) و SD3 (قنداق کشویی) ساخته شده که همان گلوله های استاندارد (9 × 19 میلیمتری )را شلیک می کند.

به جرأت میتوان گفت هیچ مسلسل دستی از نظر کیفیت و دقت تیراندازی به پای سلاح MP5 نمیرسد تا جائیکه نیروهای ویزه کشورهای آمریکا و انگلیس ، این سلاح را به انواع دیگر ترجیح داده و از آن بعنوان اسلحه سازمانی استفاده می کنند.

مختصات فنی مسلسل دستی MP 5

کالیبر : 19 × 9 میلیمتر

تعداد خان : 6 عدد راستگرد

وزن سلاح بدون خشاب : 930/2 کیلوگرم

وزن سلاح با خشاب پر : 460/3 کیلوگرم

طول سلاح باز : 67 سانتیمتر

طول سلاح بسته : 50 سانتیمتر

وزن خشاب پر : 492 گرم

طول لوله : 225 میلیمتر

برد موثر : 200 کمتر

سرعت اولیه گلوله : 400 متر بر ثانیه

نواخت تیر : 750 تیر در دقیقه

ظرفیت خشاب : 30 تیر

وزن خشاب خالی : 160گرم

تعداد در یک جعبه : 5 قبضه

وزن کل بسته به همراه متعلقات : 27 کیلوگرم

طول سلاح با قنداق ثابت : 69 سانتیمتر


+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 15:52  توسط حمید محمد صادق  | 

تفنگ خیبر 2002 ( KH 2002)


تفنگ خیبر 2002 ( KH 2002) سلاح ملی ، اقتدار ملی

سلاح ملی ، اقتدار ملی       تفنگ خیبر 2002    ( KH 2002)   

 

تفنگ خیبر 2002 ( KH 2002) سلاح ملی ، اقتدار ملی

تفنگ خیبر 2002    ( KH 2002)    ساخت سازمان صنایع دفاعی ایران که در سال 1380 طراحی و در سال 1381 در مرحله تولید قرار گرفت . سلاحی است اتوماتیک تهاجمی سبک (Bollpup)  که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح میگردد. دارای برگه ناظم آتش چهار وضعیتی شامل : ضامن(S) ، تک تیر (1)  ، سه تیر (3) ، رگبار (A) میباشد. دو نوع دستگاه نشانه روی مکانیکی و اپتیکی(دید در شب) دارد که روی دستگیره حمل قرار میگیرد. لوله این سلاح قابل تعویض است. این سلاح عقب نشینی کم ، دقت بالا ، وزن کم ، و درجه اطمینان بالائی دارد. ساختار سلاح به گونه ای است که به سادگی قابل تعمیر و نگهداری میباشد.دارای سرنیزه و دوپایه است که به هنگام استفاده از دوربین بعنوان سلاح تک تیرانداز مورد استفاده قرار میگیرد.

کالیبر

56/5 میلیمتر

عمل چفت شدن

چرخشی با قفل کامل

ظرفیت خشاب

20 و 30 تیری

طول سلاح با لوله بلند

78 سانتیمتر

طول سلاح با لوله متوسط

73 سانتیمتر

طول سلاح با لوله کوتاه

68 سانتیمتر

تعداد خان و گردش

6 عدد راستگرد

سرعت اولیه گلوله

950 متر بر ثانیه

برد نهائی

2500 متر

برد مؤثر (با لوله بلند)

450 متر

نواخت تیر علمی

800 تا 850 تیر در دقیقه

نواخت تیر عملی

120 تا 180 تیر در دقیقه

وزن (با لوله بلند و خشاب 30 تیری خالی)

700/3 کیلو گرم

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 15:38  توسط حمید محمد صادق  | 

تپانچه برتا FS92


 

برتا 92FS
تپانچه برتا 92FS بدون شک یکی از بهترین سلاحهای کمری دنیا بشمار میرود چرا که بیش از 20 کشور جهان آن را بعنوان سلاح کمری ارتش و نیروی پلیس خود برگزیده اند.این تپانچه در ارتش آمریکا با نام M9 شناخته میشود.مدل 90 TOW نمونه بهینه سازی شده 92FS میباشد.در این مقاله به تحلیل این تپانچه میپردازیم.
قاب:
قاب این تپانچه از نو طراحی شده و ورود صحیح گلوله به خزانه و خروج بی دردسر پوکه را باعث میشود.سطح داخلی کاملا صاف و صیقلی است.در فضای داخلی قاب و در نزدیکی پین باز و بسته کردن سلاح،یک جاذب ضربه فنری تعبیه شده که در هنگام عقب نشینی آلات متحرک در زمان شلیک از شدت عقب نشینی میکاهد.
این قطعه با جذب ضربه دریافت شده و پخش و خنثی سازی آن باعث افزایش عمر قطعات میشود.
حافظ ماشه بصورت گرد ساخته شده تا با انگشت تیر انداز بهتر چفت شود.
ریل نصب وسایل جانبی:
این ریل در قسمت زیرین و جلوی لوله تعبیه شده و بخشی از بدنه سلاح است.که کاربر میتواند انواع چراغ قوه و لیزر را به این ریل نصب کند.در زمانی که هیچ وسیله ای به ریل متصل نیست یک پوشش مخصوص بر روی آن قرار میگیرد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری و خارج کردن سلاح از غلاف را آسان کند.
ریل مذکور به روش ماشین کاری بوجود آمده است.
اسلاید آناتومیک:
بدنه و اسلاید این سلاح طوری طراحی شده است تا خارج کردن آن از غلاف بدون مشکل انجام شود.شیارهای طولی ایجاد شده بر روی قاب گلنگدن باعث تسهیل عمل مسلح کردن سلاح و بکارگیری آسانتر ضامن آن شده است.ضامن رها کننده گلنگدن از نو طراحی شده تا با خطوط قبضه و بدنه هماهنگ باشد.
تمامی قطعات فلزی از جمله ضامن (در صورت وجود)،پین باز و بسته کردن و ضامن رها کننده گلنگدن با ماده ای به نام Bruniton پوشیده شده اند تا از خوردگی و اصطحکاک نا خواسته قطعات جلوگیری شود.
قبضه ارگونومیک:
پوشش قبضه این مدل یک تکه ساخته شده است تا نصب و تعویض آن آسانتر انجام شود.برای افرادی که دست کوچکتری دارند نوعی قبضه باریکتر عرضه شده است.قسمت پشتی قبضه بصورت منحنی ساخته شده تا با دست تیرانداز بهتر چفت شود.در مجموع این قبضه طوری ساخته شده تا حتی در شرایط مرطوب به بهترین شکل در دست تیرانداز قرار گیرد.
چخماق ماشین کاری شده:
در چخماق این سلاح یک روزنه تعبیه شده تا از وزن آن کاسته شده و بر سرعت عمل آن افزوده شود.این چخماق در مدلهای F و G نصب میشود.
سایت نشانه:
سایت نشانه روی قابل تعویض از نوع Super Luminova پوشیده شده است که نور محیط را جذب کرده و در محیط تاریک از خود باز میتاباند.سایتهای جلویی و عقبی را میتوان با انواع دیگر از جمله سایتهای شبتاب تریتیومی تعویض کرد.این سایتها نسبت به سایت نشانه روی مدل 92 دارای میدان دید وسیعتری به میزان 5 میلیمتر هستند.
خشاب ظرفیت بالا:
خشاب روان و ظرفیت بالای این تپانچه عمل مسلح کردن سریع را ممکن میسازد.این سلاح با دو خشاب متفاوت ارائه میشود:
کالیبر 9*19.
خشاب دو ردیفه با ظرفیت 15،10و17 تیر.
کالیبر 0.45 S&W.
خشاب دو ردیفه با ظرفیت 11،10و12 تیر.
باز و بسته کردن و نظافت آسان:عمل باز و بسته کردن و نظافت سلاح به آسانترین شکل ممکن انجام میشود.در هنگام باز یا بسته کردن سلاح هیچ حادثه غیر مترقبه یا ناخواسته ای روی نخواهد داد.
گلنگدن سلاید پس از گذشتن از قسمت عقبی قبضه بصورت خودکار چفت میشود.
مدل 90 TOW نوع F:
ماشه یک یا دو زمانه.دارای ضامن دستی بر روی اسلاید و قابلیت خواباندن ماشه و دارای قفل اتوماتیک سوزن آتش

 

سوزن آتش.
مدل 90 TOW نوع G:
ماشه یک یا دو زمانه.دارای مشخصات مشابه با مدل قبلی و قابلیت مسلح کردن چخماق با کمک فشردن یک اهرم مخصوص.
اندیکاتور مسلح بودن:
وقتی گلوله در خزانه قرار میگیرد،علامت قرمز رنگ روی ناخن فشنگ کش بیرون زده و کاربر را از مسلح بودن سلاح مطلع میسازد.این نقطه در سمت راست سلاح قرار میگیرد و میتوان آن را با دیدن یا لمس کردن احساس کرد بنابراین اطلاع از مسلح بودن سلاح در شب و محیط تاریک نیز ممکن خواهد بود.
قفل سوزن اتوماتیک:
این مکانیزم باعث میشود که سوزن آتش به جلو رانده نشود مگر اینکه ماشه تا آخر به عقب کشیده شود.


مشخصات فنی :

مدل: - 90 TOW
انواع : GوF
کالیبر: 19*9 و 0/45 S&W
ظرفیت خشاب: ۱۰ و ۱۵ و 17 تیر برای 19*9و11،10و و 12 تیر برای 0/45 S&W
گام خان: 250 میلی متر در مدلF، 400 میلی متر در مدلG
نوع خان: راست گرد، شش خان
عملکرد: نیمه خودکار با عقب نشینی کوتاه لوله
سیستم قفل لوله: قفل لوله و پیشانی جنگی
دستگاه نشانه روی: سایت قابل تعویض در عقب و جلو
قاب: آلیاژ سبک آلومینیوم
اسلاید: فولاد، پوشش فسفات و Bruniton
لوله: فولاد آبی ساخته شده به روش تراش ماشه با پوشش کروم در داخل


تپانچه برتا FS92 بدون شک یکی از بهترین سلاح های کمری دنیا به شمار می رود چرا که بیش از 20 کشور جهان آن را بعنوان سلاح کمری ارتش و نیروی پلیس خود برگزیده اند. این تپانچه در ارتش آمریکا با نام M9 شناخته می شود. مدل 90TOW نمونه بهینه سازی شده FS92 شناخته می شود. در این مقاله به تحلیل این تپانچه می پردازیم:

 

قاب:

قاب این تپانچه از نو طراحی شده و ورود صحیح گلوله به خزانه و خروج بی دردسر پوکه را باعث می شود. سطح داخلی کاملا صاف و سیقلی است. در فضای داخلی قاب و در نزدیکی پین باز و بسته کردن سلاح، یک جاذب ضربه فنری و فلزی تعبیه شده که در هنگام عقب نشینی آلات متحرک در زمان شلیک از شدت عقب نشینی می کاهد.

این قطعه با جذب ضربه دریافت شده و پخش و خنثی سازی آن باعث افزایش عمر قطعات می شود.

حافظ ماشه بصورت گرد ساخته شده تا با انگشت تیرانداز بهتر چفت شود.

 

ریل نصب وسایل جانبی:

این ریل در قسمت زیرین و جلویی لوله تعبیه شده و بخشی از بدنه سلاح است. شما می توانید انواع چراغ قوه و لیزر را به این ریل نصب کنید. در زمانی که هیچ وسیله ای به ریل متصل نیست یک پوشش مخصوص بر روی آن قرار می گیرد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری و خارج کردن سلاح از غلاف را تسهیل کند.

ریل مذکور به روش ماشین کاری بوجود آمده است.

 

اسلاید آناتومیک:

بدنه و اسلاید این سلاح طوری طراحی شده است تا خارج کردن آن از غلاف بدون مشکل انجام شود. شیارهای طولی ایجاد شده بر روی قاب گلنگدن باعث تسهیل عمل مسلح کردن سلاح و بکارگیری آسان تر ضامن آن شده است. ضامن رها کننده گلنگدن از نو طراحی شده تا با خطوط اسلاید و بدنه هماهنگ باشد.

تمامی قطعات فلزی از جمله ضامن (در صورت وجود)، پین باز و بسته کردن و ضامن رها کننده گلنگدن با ماده ای به نام Bruniton پوشیده شده اند تا از خوردگی و اصطکاک نا خواسته قطعات جلوگیری شود.

 

قبضه ارگونومیک:

پوشش قبضه این مدل یک تکه ساخته شده است تا نصب و تعویض آن آسان تر انجام شود. برای افرادی که دست کوچک تری دارند نوعی قبضه باریک تر موجود است. قسمت پشتی قبضه بصورت منهنی ساخته شده تا با دست تیرانداز بهتر چفت شود. در کل این قبضه طوری ساخته شده تا حتی در شرایط مرطوب به بهترین شکل در دست تیرانداز قرار گیرد.

 

چخماق ماشین کاری شده :

در چخماق این سلاح یک روزنه تعبیه شده تا از وزن آن کاسته شده و بر سرعت عمل آن افزوده شود. این چخماق در مدل های F وG نصب می شود.

سایت نشانه روی قابل تعویض از نوع Super luminova پوشیده شده است که نور محیط را جذب کرده و در محیط تاریک از خود باز می تاباند. سایت های جلویی و عقبی را می توان با انواع دیگر از جمله سایت های شبتاب تریتیومی تعویض کرد. این سایت ها نسبت به سایت نشانه روی مدل 92 دارای میدان دید وسیع تری به میزان 5 میلی متر هستند.

 

خشاب ظرفیت بالا:

خشاب روان و ظرفیت بالای این تپانچه عمل مسلح کردن سریع را ممکن می سازد. این سلاح با دو خشاب متفاوت ارائه می شود:

کالیبر 19&9:

خشاب دو ردیفه با ظرفیت 15،10و 17 تیر.

کالیبر0/45 S&W:

خشاب دو ردیفه با ظرفیت 11،10و 12 تیر.

باز و بسته کردن و نظافت آسان:

عمل باز و بسته کردن و نظافت سلاح به آسان ترین شکل ممکن انجام می شود. در هنگام بازیا بسته کردن سلاح هیچ حادثه غیرمتقربه یا ناخواسته ای روی نخواهد داد.

اسلاید پس از گذشتن از قسمت عقبی قاب بصورت خودکار چفت می شود.

مدل 90 TOW نوع F :

ماشه یک یا دو زمانه. دارای ضامن دستی بر روی اسلاید و قابلیت خواباندن ماشه و دارای قفل اتوماتیک سوزن آتش.

مدل 90 TOW نوع G :

ماشه یک یا دو زمانه. دارای مشخصات مشابه با مدل قبلی و قابلیت مسلح کردن چخماق با کمک فشردن یک اهرم مخصوص.

 

اندیکاتور مسلح بودن:

وقتی گلوله در خزانه قرار می گیرد، علامت قرمز رنگ روی ناخن فشنگ کش بیرون زده و شما را از مسلح بودن سلاح مطلع می سازد. این نقطه در سمت راست سلاح قرار می گیرد و می توان آن را با دیدن یا لمس کردن احساس کرد بنابراین اطلاع از مسلح بودن سلاح در شب و محیط تاریک نیز ممکن خواهد بود.

 

قفل سوزن اتوماتیک:

این مکانیزم باعث می شود که سوزن آتش به جلو رانده نشود مگر اینکه ماشه تا آخر به عقب کشیده شود.

 

1- 90 TOW

2- GوF

3- 19*9 و 0/45 S&W

4- 15،10 و 17 تیر برای 19*9و11،10و 12 تیر برای 0/45 S&W

5- 250 میلی متر در مدلF، 400 میلی متر در مدلG

6- راست گرد، شش خان

7- نیمه خودکار با عقب نشینی کوتاه لوله

8- قفل لوله و پیشانی جنگی

9- سایت قابل تعویض در عقب و جلو

10- آلیاژ سبک آلومینیوم

11- فولاد، پوشش فسفات و Bruniton

12- فولاد آبی ساخته شده به روش تراش ماشه با پوشش کروم در داخل.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 15:33  توسط حمید محمد صادق  | 

تپانچه زیر آبی H & K P11تپانچه زیر آبی H & K P11

شاید کمتر کسی از وجود سلاح زیر آبی مطلع باشد و دلیل این امر محرمانه بودن این سلاح برای مدت زمانی طولانی بوده است . پی 11 یک سلاح سبک دستی ویژه شلیک در زیر آب است و قدرت شلیک 5 گلوله را دارد. در این سلاح از خشاب استفاده نشده است و لوله سلاح نقش خشاب را نیز ایفا می کند . در واقع در هر5 لوله این سلاح 5 گلوله قرار داده شده و بعد از اتمام گلوله ها میتوان بلافاصله با تعویض لوله ، سلاح را پر کرد . اما برای پر کردن لوله ها چاره ای نیست مگر اینکه لوله ها را به کارخانه هکلر و کخ ارسال نمائید تا در آنجا عمل پر کردن لوله ها انجام شود. سلاح در دهه 70 طراحی و تولید شد و بطور رسمی در سال 1976 وارد ارتش آلمان گردید. این تپانچه دارتهائی را بعنوان گلوله پرتاب میکند و قدرت عمل در بالا یا زیر آب را دار.

برد مؤثر سلاح در روی آب 30 متر و در زیر آب 15 متر میباشد.از این سلاح غواصان ارتشهای آلمان ، آمریکا ، دانمارک ، نروژ و اسرائیل برای حفاظت خود در مقابل عوامل انسانی و یا جانوران درنده دریائی استفاده میکنند.(شلیک و شارژ سلاح توسط باطری انجام میگیرد )

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 15:32  توسط حمید محمد صادق  | 

کلت زُعاف zoaf pistol


  

 

کلت زُعاف zoaf pistol

کلت زعاف در سال 1369 توسط صنایع جنگ افزار سازی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با الهام از کلت   (sigsauer p 226 ) طراحی و تولید گردید. سلاحهای کمری زیگ زائور در سال 1987 در آلمان غربی شروع به تولید گردیدند. کلت زُعاف با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و لوله آن با هوا خنک میشود.دارای دستگاه نشانه روی از نوع مگسک و شکاف نشانه روی و هر کدام قابلیت تنظیم در سمت را دارند . این سلاح دارای 4 ضامن میباشد که عبارتند از :

1 ضامن قفل بدنه یا ضامن گلنگدن : بالای ماشه قرار دارد و جهت باز و بسته کردن سلاح مورد استفاده قرار میگیرد.

2 ضامن تیر آخر : جهت جلب توجه به خالی شدن خشاب .

3 ضامن اصلی : که بین ضامن تیر آخر و ضامن گلنگدن قرار دارد ، با پائین دادن این ضامن چخماق به حالت مسلح در آمده ولی به سوزن ضربه نمی زند .

4 ضامن خشاب گیر : جهت تعویض خشاب

کالیبر

19 × 9 میلیمتر

طول سلاح

6/19 سانتیمتر

ارتفاع سلاح

9/13 سانتیمتر

طول لوله

2/11 سانتیمتر

تعداد خان و گردش

6 عدد راستگرد

وزن سلاح بدون خشاب

750 گرم

وزن خشاب خالی

95 گرم

ظرفیت خشاب

15 تیر

برد مفید

50 متر

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 15:31  توسط حمید محمد صادق  | 

کلت کالیبر 45 M1911


کلت کالیبر 45     M1911

 

کلت 45 M1911

در سال 1906 دولت آمریکا اعلام کرد که خواهان تعویض رولورهای کالیبر 38 ارتش با مدل جدیدی از تپانچه های پر قدرت نیمه اتوماتیک است. رولورهای کالیبر 38 دیگر جوابگوی نیازهای جنگهای مدرن نبودند. ارتش بدنبال کالیبر قدرتمندتر 45/0 اینچ (43/11 میلیمتر ) بود . تپانچه مورد نظر ارتش آمریکا میبایستی قادر به شلیک گلوله های 15 یا 16 گرمی بوده و از دوام خوبی برخوردار باشد. یکی از طرحهای پیشنهاد شده به ارتش آمریکا ، تپانچه ساخت طراح سلاح یعنی آقای (برونینگ ) که در آن زمان در کارخانه مشهور کلت مشغول به همکاری بود با ارائه این طرح دریچه جدیدی را به دنیای سلاحهای کمری گشود.

از سال 1911 تا پایان جنگ جهانی اول یعنی 1917 بیش از یک میلیون قبضه از این سلاح تولید شد . از جمله کارخانه هایی که به تولید این سلاح دست زدند میتوان به ( کلت ، اسپرینگ فیلد ، رمینگتون ، بورافس ، پارا اردنانس کانادا ، ساویچ ) اشاره کرد .جواز ساخت این مدل به برخی کشورها مثل نروژ و آرژانتین نیز صادر شد.

در خصوص فرآیند تست تپانچه های انتخاب شده توسط آمریکا جالب است بدانید که تنها تپانچه کلت ، ساخت آقای برونینگ و تپانچه نیمه اتوماتیک ساخت کارخانه ساویچ به مرحله پایانی تست راه یافتند. در این مرحله هر تپانچه می بایستی تا 6000هزار گلوله شلیک میکرد. پس از هر 100تیر شلیک ، اسلحه اجازه می یافت تا به مدت 5 دقیقه خنک شود و مجدداً یک شلیک 100 تیری دیگر ...و پس از هر 1000 گلوله شلیک اسلحه تمیز و روغنکاری می شد تا 6000 تیر شلیک به اتمام برسد.سپس تست شلیک اسلحه با خشابهای کیفیت پائین صورت می گرفت . بعضی از این خشابها کج شده بودند و برخی بخوبی جا نمی رفتند ولی اسلحه مورد نظر میبایستی بتواند با کمک این خشابها نیز شلیک کند.پس از این تست اسلحه مزبور را در مجاورت اسید ، گل ولای ، گردو خاک و ماسه قرار میدادند. سلاح کمری کالیبر 45 ساخت آقای برونینگ با سربلندی از تمامی این آزمایشات بیرون آمده و علامت استاندارد ارتش آمریکا را دریافت کرد.و ارتش آمریکا پس از تستهای طولانی و طاقت فرسا این تپانچه را پسندید و در سال 1911 با نام (M1911 ) را به تولید انبوه رسانید.

برخی از کارشناسان دلیل این موفقیت را نظارت مستقیم آقای برونینگ بر خط تولید کلت 45 میدانند. البته نباید نقش آقای(فردمور) که یکی از مهندسین جوان کارخانه کلت بود را در این موفقیت نادیده گرفت. کلت 45 را بایستی پدر تپانچه های نیمه خودکار دانست. این سلاح با گذر از یک قرن ، هنوز حرفهای زیادی برای گفتن دارد .اما در سال 1980 کلت 45 جای خود را به تپانچه برتا مدل 92 که در آمریکا ساخته می شد ، داد.


 

کشور سازنده

آمریکا

کالیبر

43/11 میلیمتر

طول سلاح

9/21 سانتیمتر

طول لوله

8/12 سانتیمتر

وزن سلاح خالی

300/1 کیلوگرم

سرعت اولیه گلوله

252 متر بر ثانیه

ظرفیت خشاب

7 تیر

 


 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 15:31  توسط حمید محمد صادق  | 

سلاح کمری لامالاما 380   مدل  ( Micromax 380)

سلاح کمری لاما 380 ساخت یکی از شرکتهای اسلحه سازی خوب کشور اسپانیا به نام گابیلوندو Gabilondo) ) است.اساس کارکرد آن کاملا شبیه کلت 45 یا 1911 است.(این سلاح بنام 1911 مینی نیز نامیده می شود ) در حقیقت لاما مدل 380 نمونه کوچک و سبکتر شده سلاح کمری کلت 45 می باشد .این سلاح جهت استفاده نیروهای پلیس مخفی و بعضی واحدهای حفاظت مورد استفاده قرار می گرفت هر چند هم اینک نیز این سلاح کمری توسط برخی از نیروها هنوز مورد استفاده قرار میگیرد.

لاما 380 همانند مدل بزرگتر خود یعنی کلت 45 یا 1911 علاوه بر ضامن قبضه ای و ضامن قفل گلنگدن از مکانیزم ضامن سوزن نیز سود می برد.این ضامن اجازه حرکت را تا زمانی که ماشه سلاح به عقب کشیده نشود را نمی دهد.امروزه تقریبا در تمام سلاحهای کمری مدرن از این مکانیزم ایمنی علاوه بر سایر مکانیزمها نیز استفاده می شود.در صورت رها شدن سلاح و ضربه خوردن به چخماق و رها شدن به هر دلیل دیگری ، این ضامن نقش مهمی را در جلوگیری از شلیک ناخواسته ایفا می کند.نحوه باز و بست این سلاح درست مشابه کلت 45 میباشد

مختصات

کالیبر                             17×65/7 میلیمتر

طول سلاح                       9/15 سانتیمتر

ارتفاع                             11 سانتیمتر

وزن خالی                       623 گرم

سایت نشانه روی            جلو ثابت،عقب قابل تنظیم در سمت

جنس قبضه                     پولیمر و یا چوبی

ظرفیت خشاب                 7 فشنگ

ایمنی                             ضامن قبضه،ضامن سوزن،ضامن آلات متحرک

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 15:30  توسط حمید محمد صادق  | 

وِزُر سی زد 50


وِزُر سی زد 50 VZOR CZ-50

تاریخچه

پس از جنگ جهانی دوم وزارت کشور چکسلواکی از شرکت (زبروجوفکا ) درخواست کرد که یک سلاح کمری جدید بسازد.سلاحی که شرکت یاد شده برای رفع این نیاز ارائه داد ، توسط دو برادر بنامهای (جان  و   یارو سلاو کرانچویل ) طراحی شد و در واقع یک کپی بسیار نزدیک از سلاحهای معروف والتر PP  و PPK با کالیبر ACP 32  بود.

مشخصات

این سلاح در ابتدا برای کاربرد تجاری و غیر نظامی به فروش می رفتند ، اما چندی بعد و تحت کنترل وزارت کشور چک برای نیروهای نظامی و پلیس ساخته شدند.ساخت این سلاح در سال 1970 پایان یافت. سلاحی است فشرده با ساختار کاملا فلزی که گلوله های نسبتا ضعیف 65/7 میلیمتری را شلیک می کند.این سلاح دارای مکانیزم رفت و برگشتی ساده با لوله ثابت میباشد.ماشه سلاح دارای عملکرد دو زمانه است و دارای یک چخماق و اهرم غیر مسلح سازی نصب شده روی بدنه می باشد.سایت های هدف گیری سلاح ثابت هستند.دکمه رها سازی خشاب در سمت چپ بدنه و بالا قراردارد.برگه ناظم آتش دو وضعیتی بالا آتش و پائین ضامن در سمت چپ بدنه تعبیه شده.

مختصات

کالیبر :      17×65/7 میلیمتر ACP 32 

طول :      7/16 سانتیمتر

ارتفاع :     2/12 سانتیمتر

طول لوله :    6/9 سانتیمتر

وزن با خشاب خالی :    706 گرم

وزن با خشاب پر :   770 گرم

ظرفیت خشاب :    8 تیر

سرعت دهانه :   300 متر بر ثانیه

برد مفید : 50 متر

 

وِزُر  سی زد 52      VZOR  CZ-52

این سلاح کمری در سال 1952 طراحی و ساخته شده و بعنوان تپانچه سازمانی ارتش چکسلواکی پذیرفته شد.بعلت برخورداری از کیفیت ساخت فوق العاده ، تا پایان جنگ سرد و حتی کمی پس از آن در حال خدمت در پلیس و نیروهای مسلح بسیاری از کشورها بوده.تولید این سلاح تا سال 1970 ادامه داشته و تعداد زیادی از آن هنوز در انبار مهمات برخی از کشورهای بلوک شرق یافت می شود.خشاب این سلاح با گلوله های پر قدرت 25 × 62/7 میلیمتری پر می شود.

تپانچه سی زد 52 علیرغم داشتن ظاهری قدیمی از دقت و قدرت فوق العاده ای برخوردار است و تنها تپانچه ایست که از سیستم گلنگدن غلطکی تأخیری سود میبرد.

مختصات

کالیبر :  25 × 62/7 میلیمتر

طول لوله :   43/11 سانتیمتر

طول سلاح :   21 سانتیمتر

وزن : 930 گرم

مکانیزم ماشه : دو زمانه

ظرفیت خشاب : 8 تیر

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 15:29  توسط حمید محمد صادق  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر