جنگ افزار شناسی

معرفی ادوات نظامی

DESERT EAGLE

این تپانچه پر قدرت توسط کارخانه Magnum Research طراحی و توسط صنایع اسلحه سازی رژیم اشغالگر قدس بهینه سازی شده.این سلاح کمری علاوه بر داشتن قدرتی فوق العاده ، از مکانیزم منحصر به فردی بهره میگیرد.عمده سلاحهای کمری از گلنگدن کورس کوتاه استفاده میکنند ،درحالیکه عملکرد گلنگدن این سلاح توسط فشار گاز باروت صورت میگیرد.در واقع مکانیزم گلنگدن این سلاح از تفنگ M 16 اقتباس شده .مزیت این نوع گلنگدن در این است که میتوان از فشنگهای بسیار قدرتمندی استفاده کرد که قبلا تنها توسط رولورها قابل شلیک بودند.این سلاح در سه مدل ساخته شده که عبارتند از :

Mark I : این مدل دارای قاب آلومینیومی بوده و قادر به شلیک گلوله های کالیبر 375/0 مگنوم و 44/0 است.

Mark VII : این مدل دارای لوله 6 یا 10 اینچی (152 و 254 میلیمتری ) بوده و قادر به شلیک گلوله های 44/0 مگنوم است.

Mark XIX : این مدل قادر به شلیک گلوله های کالیبر 357/0 مگنوم ، 44/0 مگنوم و 50/0 میباشد.

برای تعویض کالیبر سلاح کافی است تا لوله و مکانیزم تغذیه آنرا با نوع مورد نظر تعویض کنید.طبق یک نظر سنجی مشخص شده که محبوبترین لوله های بکار رفته در این سلاح انواع 6 اینچی هستند اگر چه لوله های 10 و 14 اینچی نیز در دسترس میباشند.تمامی این لوله ها مجهز به زائده ای هستند که برای نصب دوربین در نظر گرفته شده.

بعلت استفاده از گلوله های حجیم و پر قدرت در این سلاح ، ظرفیت خشاب آن کمی کاهش پیدا کرده.ظرفیت خشاب این سلاح در کالیبر 357/0 مگنوم 9 تیر ، در کالیبر 44/0 مگنوم 8 تیر و در کالیبر 50/0 AE معادل 7 تیر میباشد.برای مقایسه بد نیست بدانید که ظرفیت خشاب سلاح کمری SIGSAUER P226 در کالیبر 9 میلیمتری نوع LUGER معادل 16 تیر است.صنایع اسلحه سازی اسرائیل IMI ، گونه مشابه این سلاح را با نام JERICHO 941 طراحی کرده که البته تنها در ظاهر به DESERT EAGLE شباهت دارد.گلنگدن این مدل از نوع کورس کوتاه و ماشه آن دو زمانه است شباهت دیگر این بچه عقاب ! با نمونه اصلی گلوله های بکار رفته در آن با کالیبر 41/0 یا 41/0 AE است .همچنین میتوان گلوله های 9 میلیمتری LUGER را در آن بکار گرفت که برای اینکار تنها تغییر مورد نیاز ،تعویض لوله سلاح است.دلیل این امر این است که گلوله های 41/0 AE همان گلوله های کوتاه شده 41/0 مگنوم هستند.همچنین مکانیزم گلنگدن و خزانه این سلاح بر مبنای پوکه گلوله های 9 میلیمتری LUGER ساخته شده که کاربرد هر دو کالیبر را تنها با تعویض لوله ممکن میسازد.

در خصوص کالیبرهای 44/0 مگنوم 50/0 AE نیز همین مسئله صدق میکند.تعویض این دو کالیبر تنها به تعویض لوله و خشاب نیاز دارد.البته بعلت بکارگیری مکانیزم گلنگدن مسلح شونده با گاز باروت ، لوله این سلاح از جنس بسیار مخصوص و گران قیمتی ساخته میشود که همین امر تعویض کالیبر را به یک گزینه پر هزینه تبدیل میکند.

مختصات

کالیبر : 357/0 مگنوم ،44/0 و 45/0 اینچ

طول : 5/37 سانتیمتر

طول لوله : 152 میلیمتر

ارتفاع : 16 سانتیمتر

عرض : 32 میلیمتر

وزن : 1766 گرم

تعداد خان : 6

ظرفیت خشاب : 9 ، 8 ، 7 در کالیبرهای مختلف

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 18:7  توسط حمید محمد صادق  | 

تفنگ برنو

یاد (۴۵۰۰ متر) و کالیبر ۹۲/۷ میلیمتر است که نخستین بار در شهر برنو در کشور چکسلواکی ساخته شد.

امتیاز ساخت آن به ایران داده شده‌است. برنو را چکسلواکی از تفنگی بنام ماوزر ۹۸ک (mauser۹۸k) ساخت آلمان اقتباس کرده‌است

در روز هفتم بهمن ماه ۱۳۰۹ (۲۷ ژانویه ۱۹۳۰) درپی یک بررسی طولانی، شاه وقت که فرمانده کل نیروهای مسلح بود موافقت کرد که «ماوزر Mauser» ساخت آلمان پس از یک دوره آزمایش چندساله، تفنگ رسمی ارتش ایران شود. این آزمایش روی ماوزرهای «وی. زی ۲۴ ـ VZ » یعنی ماوزر ساخت سال ۱۹۲۴ صورت گرفت و ستاد ارتش در سال ۱۹۳۴ (۱۳۱۳) به آن نمره قبولی داد. از آن پس ماوزر که تولید انبوه آن از سال ۱۸۹۸ در «اوبرنادورف» آلمان آغاز شده بود و در طول جنگ جهانی اول به عنوان دقیقترین و خوشدست ترین تفنگ سبک بکار رفته بود جای تفنگهای روسی (ناگانت = نوغان) و انگلیسی و ... را در ارتش ایران گرفت. این تفنگ توسط دو برادر آلمانی به نام های «پتر پل» و «ویلهلم» ماوزر Mauser Brothers برای ارتش آلمان ساخته شده بود. کارخانه ماوزر بعدا شعبه خود را در شهر «برنو» واقع در ایالت موراویای چک اسلواکی دایر کرد و دولت ایران که مشتری کمپانی «اشکودا» بود ترجیح داد که تفنگهای ماوزر ساخت شهر برنو Brno را خریداری کند و از آن پس در ایران نام «برنو» بر تفنگهای ماوزر گذارده شد که پنج تیر و تک تیر بودند. از دهه ۱۹۴۰، ایران خود دست به ساختن برنو زد و آن را در کارخانه های تسلیحات (معروف به مسلسل سازی واقع در نزدیکی دوشان تپه).

تفنگ برنو در سه مدل کوتاه و بلند و متوسط ساخته می‌شود. به تازگی در ایران جایگزین سلاح‌های شکاری گردیده‌است و به‌عنوان رایج ترین تفنگ شکاری گلوله زنی استفاده می‌شود. قیمت یک مدل کوتاه آلمانی آن به ۲ میلیون تومان می‌رسد. این در حالیست که در خارج از مرزهای ایران، معادل آلمانی و نیز یوگسلاوی آن فاقد چنین محبوبیتی هستند و قیمتی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار آمریکا دارد.

تفنگ برنو پس از ورود به ایران در ردیف سلاح‌های سازمانی ارتش قرار گرفت امابا ورود تفنگ ام ۱ جای خود را به این تفنگ نیمه خودکار داد.اما همچنان جایگاه خود را در بین مردم و بخصوص عشایر لر حفظ نمود چرا که به عقیده آنها برنو بهترین بوده و هست. دسترسی عشایر به این سلاح بعد از شهریور ۱۳۲۰ و انحلال ارتش ایران در پی حمله متفقین صورت گرفت.
برنوهای ساخت ۱۳۰۹ و ۱۳۱۷ از اهمیت و قابلیت‌های بالاتری برخوردار هستند اما مدلی قدیمی تر از این اسلحه وجود دارد که نقش شاهینی در حال پرواز را برخود دارد که ورود آن را به سال ۱۲۹۸ و توسط میرزا کوچک خان نسبت می‌دهند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 17:51  توسط حمید محمد صادق  | 

M – 1 Garand

 M – 1  Garand 

در اواخر جنگ جهانی اول شخصی بنام آقای John C.Garand دست به طراحی یک سلاح نیمه اتوماتیک زد.نمونه اولیه سلاحهای ساخته شده ایشان دارای گلنگدن مخصوصی بود که با استقبال خوبی مواجه نشد. آقای John C.Garand برای نمونه های بعدی سیستم گلنگدن با عملکرد توسط فشار گاز باروت را در نظر گرفت و ساخت و آزمایش کرد.این سلاح در سال 1932 به ارتش آمریکا تحویل داده شد و با استقبال سران ارتش مواجه گردید.در سال 1939 آقای John C.Garand یک دریچه گاز مخصوص برای این سلاح طراحی کرد که باعث بالا رفتن اطمینان آن شد.

تولید جنگ افزار ام یک ، پس از جنگ جهانی دوم متوقف شد ولی تعداد زیادی از آن به کشورهای دیگر مثل دانمارک و ایتالیا صادر شد.با شروع جنگ کره در سال 1952 تولید این سلاح توسط کارخانه Springfield از سر گرفته شد و تا سال 1955 ادامه پیدا کرد.با معرفی سلاح M14 با کالیبر(51 × 62/7 م م) سلاح M 1 مجددا کنار گذاشته شد.البته تعداد کمی از این سلاح حتی در زمان جنگ ویتنام  استفاده شد ولی کاربرد اصلی آن بعد از خروج از خدمت ، عمدتا مقاصد آموزشی داشت.هنوز میتوان تعداد کمی از این سلاح را در مراسم تشریفاتی و رژه نیروهای مسلح آمریکا مشاهد کرد.

مشخصات اسلحه نیمه اتوماتیک  ام – 1

اسلحه M 1 تفنگی است نیمه اتوماتیک که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح می شود و با شانه فشنگ 8 تیری از بالا تغذیه می شود.گونه های اولیه آن با عمل عقب نشینی لوله پس از شلیک مسلح می شدند که این سیستم ،نا مطمئن تشخیص داده شد.با پر شدن سیلندر از گاز باروت ،پیستون به عقب هل داده میشود و اهرم مسلح کننده که در سمت راست خود قرار دارد را با گلنگدن درگیر کرده و باعث چرخش گلنگدن میشود و فشنگ جدید را در جان لوله قرار میدهد.

سیستم تغذیه اسلحه M 1 را میتوان تنها ضعف فنی آن دانست چرا که ظرفیت شانه های فشنگ آن تنها 8 تیر میباشد و برای فشنگ گذاری مجدد می بایستی صبر کرد تا تمامی فشنگهای قبلی شلیک شود.

سلاحهای  M 1 همگی دارای قنداق چوبی هستند ، دستگاه نشانه روی در آن در قسمت جلو دارای مگسک و در قسمت عقب دارای یک شکاف V شکل میباشد. اسلحه M 1 را کمی سنگین ولی فوق العاده دقیق و قدرتمند وصف کرده اند.

مختصات فنی اسلحه نیمه اتوماتیک  ام – 1

کالیبر : 63 × 62/7 میلیمتر

طول : 3/110 سانتیمتر

طول لوله : 61 سانتیمتر

وزن : 320/4 کیلوگرم

مکانیزم مسلح شدن : فشار غیر مستقیم و گلنگدن چرخشی

شانه خشاب : 8 فشنگی

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 17:44  توسط حمید محمد صادق  | 

مسلسلهای تندر TONDAR

مشخصات مسلسل تندر

اسلحه ای است سا خت جمهوری اسلامی ایران که با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و با هوا خنک میگردد.بر خلاف دیگر مسلسلهای جدید جهان این مسلسل دارای سیستم گلنگدن بسته میباشد.

این مسلسل دارای دو نوع دستگاه نشانه روی میباشد:

1 – دستگاه نشانه روی مکانیکی :

شامل طبلک دید ، دارای چهار روزنه برای مسافتهای 100 الی 400 متر و مگسک میباشد.

2 – دستگاه نشانه روی اپتیکی :

دستگاه نشانه روی اپتیکی این سلاح همان دوربین و پایه دوربین سلاح ژ 3 میباشد که جلو روزنه دید ، روی بدنه نصب میگردد.دوربین این سلاح به شکلهای مختلف میباشد . هر نوع دوربین با قطر بدنه 30 میلیمتر قابل نصب بر روی پایه دوربین استاندارد این سلاح میباشد.

این سلاح دارای برگه ناظم آتش سه وضعیتی ( ضامن ، تک تیر ، رگبار ) است.

وضعیت ضامن با عدد صفر ،وضعیت تک تیر با عدد 1 و وضعیت رگبار با حرفA مشخص شده است. این سلاح با خشابهای 15 و 30 تیری تغذیه میگردد.در قسمت پشت خشاب سه سوراخ قرار دارد و ارقام ( 10 تیر ، 20 تیر ،30 تیر ) تعداد تیر موجود در خشاب را نشان میدهد.

این سلاح دارای دو نوع قنداق کشویی و ثابت ( کائوچویی یا چوبی ) میباشد.

دوربین هدف 3

این دوربین ساخت صنایع الکترونیک ایران میباشد. دوربین هدف 3 ، مسلسل تندر را به سلاحی با دقت بالا تبدیل میکند. این دوربین ، تیرانداز را قادر میسازد که هدف را بهتر مشاهده کند و برای مسافتهای 100 الی 600 متر قابل تنظیم است .

مشخصات فنی دوربین هدف 3

بزرگ نمایی : 4 برابر

قطر مردمک ورودی : 24 میلیمتر

قطر مردمک خروجی : 6 میلیمتر

زاویه میدان دید : 5 درجه و 40 دقیقه

میدان دید : 100 متر در فاصله 1000 متری

وزن دوربین :  350 گرم

مختصات فنی تندر قنداق کشویی MPT 9

 

کالیبر : 9 میلیمتر

تعداد خان : 6 عدد راستگرد

وزن سلاح بدون خشاب : 930/2 کیلوگرم

وزن سلاح با خشاب پر : 46/3 کیلوگرم

طول سلاح باز : 670 میلیمتر

طول سلاح بسته : 500 میلیمتر

وزن خشاب پر 30 تیری : 492 گرم

طول لوله : 225 میلیمتر

برد مفید : 400 متر بدون دوربین (600 متر با دوربین)

سرعت اولیه : 400 متر در ثانیه

انرژی اولیه : 650 ژول

نواخت تیر علمی : 750 تیر در دقیقه

نواخت تیر عملی : 100 الی 120 تیر در دقیقه

ظرفیت خشاب : 30 تیر استاندار

وزن خشاب خالی 30 تیری : 175 گرم

مختصات فنی تندر قنداق ثابت MPT 9

وزن سلاح بدون خشاب : 62/2 کیلوگرم

وزن سلاح با خشاب پر : 02/3 کیلوگرم

طول سلاح با قنداق ثابت : 670 میلیمتر

تعداد در یک جعبه : 5 قبضه

وزن کل بسته : (به همراه متعلقات ) 27 کیلوگرم

مختصات فنی تندر کوچک MPT 9-K

کالیبر : 9 میلیمتر

تعداد خان : 6 عدد راستگرد

وزن سلاح بدون خشاب : 03/2 کیلوگرم

وزن خشاب خالی 30 تیری : 175 گرم

طول اسلحه : 116 میلیمتر

نواخت تیر علمی : 900 تیر در دقیقه

نواخت تیر عملی : 100 الی 120 تیر در دقیقه

سرعت اولیه : 375 متر در ثانیه

انرژی اولیه : 570 ژول

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 17:5  توسط حمید محمد صادق  | 

سیمونوف (سیمینوف) اس کا اس

SIMONOV – SKS

تاریخچه تفنگ سیمونوف

این سلاح توسط طراح معروف روسی ، یعنی آقای Simonov ساخته شد که سلاح سبک avs-36 و سلاح ضد تانک ptrs نیز از کارهای او میباشد.

SKS به معنای Samozaryadnyj Karabin Simonov ( سلاح نیمه اتوماتیک کارابین سیمونوف) میباشد.

اولین نمونه این سلاح در سال 1945 ساخته و در خطوط مقدم جبهه بر علیه آلمانها آزمایش شد. در سال 1949 ارتش شوروی این سلاح را رسما ارتقا داده و با نام sks goda ارائه کرد. با ورود سلاح ak-47 و aks به صحنه های جنگ ، به تدریج کاربرد سلاح sks محدود شده و پس از اندکی از خدمت خارج شد . البته همانند سایر سلاحههای ساخت شوروی ، جواز ساخت این سلاح به بسیاری از کشورهای هم پیمان شوروی مثل چین ، یوگسلاوی ، آلبانی و آلمان شرقی صادر شده که البته انواع ساخته شده در این کشورها دارای تفاوتهای جزئی با مدل پایه می باشند .

از جمله این تفاوتها سرنیزه ، شعله پوش و قسمتهای جزئی دیگر است .گفته می شود برخی واحدهای ارتش شوروی تا سالهای پایانی دهه 80 میلادی از این سلاح استفاده میکردند.همچنین می توان تعداد زیادی از این سلاح را در مراسم رژه و تشریفات نیروهای روسی دید. نمونه های ورزشی و شکاری این سلاح نیز ساخته شدهاند و دارای متعلقات فراوانی از جمله قنداق ، دوپایه ، دوربین و دستگاه نشانه روی در اندازه های متفاوت هستند.

مشخصات تفنگ سیمونوف

این سلاح در کل از سیستم گلنگدن مسلح شونده با گاز باروت استفاده می کند. پیستون گاز آن از نوع اصطلاح کورس کوتاه می باشد.تغذیه این سلاح بوسیله شانه فشنگهای 10 تیری صورت میگیرد.

این سلاح فاقد سوزن آتش است و عمل ضربه زدن به چاشنی توسط چخماق انجام میشود.قنداق این سلاح از جنس چوب است.دستگاه نشانه روی آن در جلو از نوع تیغه ای و در عقب از نوع تنظیم شونده میباشد و در مدلهای نظامی سرنیزه در جای خود ثابت است و در مواقع عدم کاربرد در زیرلوله جمع میشود.

این سلاح در مجموع نسبت به ak-47 از دقت و قدرت بیشتری برخوردار است ولی برای بکار بردن در میادین جنگ امروزی مناسب نمی باشد.دلیل این امر ظرفیت کم فشنگ برداری و نداشتن قابلیت شلیک در حالت رگبار است.

مختصات فنی تفنگ سیمونوف

کالیبر : 39 ×62/7 میلیمتری

مکانیزم : فشار غیر مستقیم گاز باروت و گلنگدن دندانه دار

طول سلاح : 2/102 سانتیمتر

طول لوله : 52 سانتیمتر

وزن سلاح خالی : 86/3 کیلو گرم

ظرفیت خشاب : 10 تیر

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 17:1  توسط حمید محمد صادق  | 

آشنایی با سلاح شات گان

آشنایی با سلاح شات گان


رمينگتون 870 توسط كارخانه رمينگتون امريكا در سال 1950 معرفي گرديد و بسرعت به يكي از محبوب ترين ShotGun هاي زمان خود مبدل شد. اين سلاح در سال 1960 عملياتي شده و اولين بار توسط پليس ايالات متحده بعنوان سلاح نيروهاي مخصوص و پليس ضد شورش برگزيده شد.


خوش دست بودن اين اسلحه موجب گرديد كه از همتايان قبلي خود (Winchester1200&Mossberg590) سبقت گرفته و در سال 1970توسط ارتش ايالات متحده خريداري شده و هزار قبضه از آن در اختيار نيروي دريايي امريكا قرار گيرد. همانطور كه ميدانيد سلاحهاي ShotGun داراي يك مخزن براي ذخيره گلوله هستند.اين مخزن به موازات لوله اصلي و در زير سلاح قرار گرفته و گنجايش 7 يا 8 گلوله به بالا (بسته به مدل و طول سلاح) را دارد.


روش كار در اين سلاح به اين صورت است كه ابتدا گلنگدن اسلحه كه با روكش چوبي يا پلاستيكي پوشيده شده است را از زير لوله با فشار دست به سمت خود كشيده و در اين حالت گلنگدن بصورت باز و ثابت مي ماند.سپس تعدادي فشنگ ( بسته به گنجايش مخزن) را از محل پوكه پران يكي يكي درون مخزن قرار مي دهيم و پس از پر شدن ظرفيت سلاح گلنگدن را با فشار دست به جلو هول داده و با تكرار اين وضعيت سلاح را مسلح مي كنيم.گلوله هاي اين سلاح از انواع مختلف ميباشد.معروف ترين آنها در كشور ما اصطلاحا چارپاره ناميده مي شوند ولي گلوله هاي متنوعي كه محتوي تعداد زيادي ساچمه يا محتوي يك تكه فلز با اشكال نامنظم و همچنين گلوله هاي مخصوص ميباشند نيز در اين سلاح استفاده مي شوند. البته گلوله هاي محتوي ساچمه هاي كئوچويي يا پلاستيكي كه نوعا غير كشنده هستند نيز توسط پليس ضد شورش استفاده مي شود.


نسل جديد رمينگتون با عنوان M870 نيز در سالهاي اخير توليد شده كه يك اسلحه ShotGun مخصوص نبردهاي كلاسيك بوده ودر اختيار بسياري از ارتشهاي دنيا قرار دارد. مدل هاي جديد اين سلاح قابليت هاي مختلفي دارد كه از جمله اين قابليت ها ميتوان به تعويض مخزن گلوله ها-نصب درجه نشانه روي-نصب لايتر-حذف قنداق و امكان نصب مدل كوچكتر اين سلاح در زير تفنگهاي كارابينM4 و M16 نام برد و مدلهاي حرفه اي اين سلاح گنجايش 18 فشنگ را نيز دارا هستند.
البته همانطور كه ميدانيد تعويض مخزن اين سلاح به دو منظور انجام مي شود1-كاهش وزن سلاح-2-امكان حمل گلوله هاي بيشتر.


عمل نشانه روي در اين سلاح تقريبا بي معني است چرا كه معمولا گلوله هاي اين سلاح محتوي تعداد زيادي ساچمه- چارپاره يا تكه هاي نامنظم فلزي است و بصورت دسته اي به سمت هدف حركت مي كنند ولي به رحال در برخي از مدلهاي اين سلاح يك مگسك كوچك در جلو و يك سايت چشمي ابتدايي نيز در انتهاي لوله نصب شده است. سابقه خدمت اين سلاح در نيروي پليس ايران به سالهاي 1356 باز مي گردد كه در آنزمان كميته مشترك شهرباني وقت بدنبال سلاحي پرقدرت براي سركوب انقلابيون بود و به همين علت اقدام به خريداري اين سلاح نمودند.
در سالهاي پس از انقلاب استقبال چنداني از اين سلاح در قبل و بعد از ادغام نيروي انتظامي نشد و مدلهاي موجود اين سلاح بيشتر براي آموزش و در نمايشگاهها استفاده و به ندرت عملياتي شد. در سالهاي اخير و با توجه به استفاده از آخرين تكنيك هاي پليسي اين سلاح مورد توجه يگانهاي ويژه نيروي انتظامي قرار گرفته و در برخي از رژه ها و رزمايشها در دستان پرتوان پرسنل زحمت كش نيروي انتظامي ديده شده است.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 20:19  توسط حمید محمد صادق  | 

مقایسه سلاح های ak-47 و g3 و m16

در این پست شما را میخواهیم از برتری سه اسلحه ام۱۶ وکلاشنیکف و ژ۳ اگاه کنیم همه این موارد با تایید یکی از سردمداران با تجربه سپاه پاسداران می باشد. همانگونه که می دانید ای کی ام همان سلاح ای کی۴۷ است که در سال ۱۹۵۱ توسط سران ارتش اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بهینه سازی شده و به ای کی ام تبدیل شده.

۱-ارگونومی:سلاح ام۱۶ بدلیل کوتاه بودن نداشتن دوام و خوش دست نبودن و... فاقد ارگونومی لازم برای سرباز یا یک رنجر می باشد در کنفرانسی میخاییل کلاشنیکف(طراح اسلحه کلاشنیکف) اعلام کرد در عراق و افغانستان سربازان امریکایی ترجبح میدهند بجای ایتفاده از اسلحه سازمانی این کشور موسوم به ام۱۶ از کلاشنیکف استفاده کنند.
اما سلاح کلاشنیکف با دارا بودن خوش دستی توانسته برتری خود را نسبت به ام۱۶ ثابت کند ولی اسلحه ژ۳ بدلیل طول مناسب سلاح و خوش دستی از همه جهات و .. مناسبترین اسلحه برای هر نوع جنگی هست.

۲-قدرت کشندگی سلاح:در سلاح ام۱۶ کالیبر غیر کشنده ۵۶/۵ در۴۵ استفاده می کند علت آن هم این هست که سران ارتش امریکا فکر می کنند زخمی کردن سرباز دشمن روحیه دشمن را ضعیف میکند که نظر بسیار احمقانه ای هست .
اما در سلاح کلاشنیکف که از کالیبر کشنده ۶۲/۷ در ۳۹ استفاده می کند می تواند در برخی موارد غیر کشنده عمل کند ولی در سلاح ژ۳ که در آن از کالیبر بسیار کشنده ۶۲/۷ در ۵۱ استفاده شده میتواند یک رنجر و ۳۰ نفر رنجر دیگر پشت سر آن را بکشد و پس از گذشتن از هر رنجر شعاعی به اندازه یک متر در محل گذشت مرمی ایجاد کند.علت استفاده ارتش ایران از این سلاح بدلیل این هست که سردمداران ارتش معتقدند اگر سلاح بکشد هم در روحیه سربازان هم در روحیه کشور مهاجم تاثیر می گذارد و در مورد کفن و دفن کشور مهاجم را با مشکل مالی روبرو خواهد کرد با اینکه در صحنه های نبرد بدن فرد کشته شده پس از دقایقی شروع به گندیدن می کند ۴ سرباز مجبور می شوند او را از صحنه نبرد دور کنند به همین دلیل عاقلانه تریت تصمیم برای سردمداران ارتش ایران می باشد.
با نصب دوربین روی سلاح ژ۳ می توان از آن به عنوان یک تک تیر انداز قوی استفاده کرد.
۳-لگد سلاح:در سلاح ام۱۶ بدلیل سبکی و طراحی بد لگد سلاح به طور کاملا چشمگیری افزایش یافته (سبکی سلاح طبق قانون نیوتن لگد ساح را افزایش میدهد)اما در سلاح کلاشنیکف به خاطر استفاده از پیچیده ترین معادلات ریاضی در طراحی این سلاح لگد این سلاح به طور باور نکردنی کاش یافتهاست.
ولی در سلاح ژ۳ با وجود معادلات ریاضی و سنگینی سلاح(۱۰۰/۴) و استفاده از مهمات بزرگتر بین سلاح ام۱۶ و کلاشنیکف قرار می گیرد .

۴-مقاومت سلاح در مقابل نظافت نشدن:پس از طراحی سلاح ام۱۶ برای اولین بار توسط یوجبن استونر اعلام شد که وی این سلاح را مقاوم ترین سلاح در مقابل هر گونه ورود مواد ناخواسته به سلاح مقاوم است اما در جنگ ویتنام مشخص شد که این دروغی بزرگ بوده زیرا با نشسنت غبار موجود در هوا بر روی این سلاح این سلاح توان کار کردن را از دست می دهد.
اندازه کوچک : سایز اصلی ‎[ 863 x 281 ]‎ - برای بزرگ‌نمایی کلیک کنید.
اما در سلاح کلاشنیکف چنین چیزی صحت ندارد .

و این سلاح در مقابل گرد و غبار نا چیز مقاوم است ولی در سلاح ژ۳ بدلیل طراحی عالی و به اصطلاح نظامی سگ جون هست و میتواند در محیط های گلی و قیری به خوبی عمل کند.

۵-نشانه گیری: در ام۱۶ بدلیل لگد زیاد سلاح سرباز نمی تواند بر هدف خود مسلط شود و بدلیل فاصله داشتن بیش از حد مگسک اسلحه با لوله در نزدیکترین فاصله هم شخص تیر انداز مجبور است با نواختن ۳ گلوله قلق گیری کند در سلاح کلاشنیکف این فاصله به ۵۰ متر افزایش دارد ولی در سلاح ژ۳ فاصله قلق گیری به بیش از ۲۵۰ متر می رسد.

۶-قدرت آتش: در سلاح ام۱۶ به خاطر استفاده از مهمات کم و نبود فشار غیر مستقیم گاز باروت قدرت آتش آن بسیار کم شده اما در سلاح کلاشنیکف با وجود مهمات کم در آن از فشار غیر مستقیم گاز باروت استفاده شده که قدرت آتش آن را نسبت به ام۱۶ کمی افزایش می دهد ولی در سلاح ژ۳ علاوه بر استفاده ازمهمات زیاد که قدرت آتش را بالا می برد به بهترین شکل طراحی شده طوری که دیگر نیازی به فشار غیر مستقیم گاز باروت نیست.
۷-توانایی تولید انبوه: سلاح ام۱۶ علاوه بر بی کیفیتی بسیار گران است تنها یک قبضه از این سلاح بدون تجهیزات قیمتی معادل ۳۵۰۰ دلار دارد در صورتی که تولید انبوه این سلاح یک کشور را بد بخت می کند اما سلاح کلاشنیکف توانایی تولید انبوه را دارد و تنها یک قبضه از آن بدون تجهیزات ۳۵ دلار است اما سلاح ژ۳ که میتواند تولید بهبنه و خوب و انبوهی داشته باشد تنها یک قبضه از آن بدون تجهیزات معادل ۴۰ دلارهست در این متن منظور از تجهیزات سر نیزه - نارنجک انداز و نارنجک تفنگی و... می باشد که ام ۱۶ بسیاری از این تجهیزات مانند سر نبزه و نارنجک تفنگی و... را ندارد.
۸- نتیجه گیری:مشخص است ژ۳ بهترین و قویترین اسلحه انفرادی دنیا است زیرا این اسلحه ۴۰ سال در ایران و در سخت ترین شرایط امتحان خودشو به خوبی پس داده کلاش به نوبه خود اسلحه خوبی است ولی ژ۳ برای هر نوع جنگی کاربرد دارد ام۱۶ بی هدف طراحی شده فقط بدرد جنگ های شهری می خورد


+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 19:17  توسط حمید محمد صادق  | 

عکس ها وتوضیحات یک مسلسل کوچک مخصوص عملیات های چیریکی KM UMP45

عکس ها وتوضیحات یک مسلسل کوچک مخصوص عملیات های چیریکی KM UMP45

ساخت ايتاليا


این مسلسل چیریکی بسیار زیبا خوش دست دارای کالیبر بالا بوده و برای انهدام هدف در فاصله نزدیک ساخته شده سر پهن گلوله های آن باعث جراحات خیلی بالا میشود اما از برد ان کاسته میشود.

به دلیل شیار روی خشاب این اسلحه میتوان وضعیت تعداد گلوله ها را دانست قنداق آن تا شو بده و حمل ان را اسان میکند بر روی این سلاح صدا خفه کن هم نصب میگردد.
مسلسل کوچک مخصوص عملیات های چیریکی KM UMP45


عکسهای اسلحه بازی کانتر condition zero


مسلسل کوچک مخصوص عملیات های چیریکی KM UMP45

اندازه کوچک : سایز اصلی ‎[ 640 x 541 ]‎ - برای بزرگ‌نمایی کلیک کنید.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 19:15  توسط حمید محمد صادق  | 

انواع سلاحهای سبک

امیدوارم عکس ها تکراری نباشه+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 19:1  توسط حمید محمد صادق  | 

Xm8 سلاح سازمانی آینده ارتش امریکا

Xm8 سلاح سازمانی آینده ارتش امریکا

این تصویر تغییر اندازه یافته است.براي ديدن اندازه واقعي اينجا كليك كنيد اندازه واقعی تصویر 1024x370.
به طور کلی اسلحه های سازمانی ارتش امریکا را M4A1 و M16A2 و AK-47
تشکیل می دهند ولی توسعه و گسترش سبك هجومي
XM8
توسط آمريكا در سال 2002 انجام شد، در اين زمان اين اسلحه به شركت Alliant Techsystem آمريكا فرستاده شد تا امكان توسعه و گسترش آلات متحركه بررسي شود تا به جاي اسلحه كارابين XM29-OICW جايگزين شود . XM8 جايگزين دو اسلحه M4A1 و M16A2
(ساخت شركت هكلر كخ آلمان) در آمريكا شد
این تصویر تغییر اندازه یافته است.براي ديدن اندازه واقعي اينجا كليك كنيد اندازه واقعی تصویر 800x306.
ولی نتوانست جایAK-47 در ارتش امریکا بگیرد. طبق آخرين برنامه اعلام شده از سوي ارتش آمريكا اين اسلحه کناAK-47 ر، اسلحه سازماني نيروهاي نظامي آمريكا خواهد شد . اين اسلحه مي تواند تمام فشنگهاي استاندارد ناتو با كاليبر 56/5 را شليك كند و مطالعاتي روي جايگزين نوعي مهمات 56/5 در حال انجام است ; اين مهمات باعث کاهش چشمگیر قدرت و كاهش وزن اسلحه تا حدودی بسیار کم و مهمات قابل حمل براي هر سرباز مي شود . اين مهمات جديد داراي پوكه كامپوزيتي و چاشني برنجي است به همراه پوسته پليمري مرمي كه همه آنها در بسیار کم وزن مهمات تاثير بسزايي دارند اما از میزان کشندکی می کاهد و قابل نفوذ در جلیقه های ضد گلوله نیستند . اين مهمات را مي توان در تمام اسلحه هاي M16 و M4 و هر اسلحه اي كه با كاليبر 56/5 ناتو كار مي كند استفاده نمود . با اين تغييرات 20% وزن XM8 در مقايسه با نوع فعلي كم خواهد شد با اينكه اين يك حركت موفق محسوب مي شود ، باز هم اضافه بار سربازان ناشي از وسايل مخابراتي ، حفاظتي و ساير تجهيزات جنگي هنوز وجود دارد .
سيستم متفاوت مسلح شدن XM8 اقتباسي است از اسلحه OICW و همچنين قنداق اين اسلحه از جنس پلاستيك بوده و حالت ريلي-تلسكوپي دارد به همراه يك دستگيره حمل راحت كه روي آن ريلي براي نصب دوربين وجود دارد . در سال 2004 XM8 تحت تستهاي مختلف در شرايط متفاوت در چندين واحد از ارتش آمريكا قرار گرفت كه نتايج منفی داشت .
[IMG]http://rds.yahoo.com/_ylt=A9iby6KIhlhG8DcBCB6jzbkF/SIG=120bv780n/EXP=1180293128/**http%3A//www.custermen.net/pics/XM8w40mm2a.jpg[/IMG]

ارتقاي مدل
XM8 در سپتامبر 2005

پس ساخت و ارائه
XM8 از سوي شركت هكلركخ(Hekler Kokh) آلمان، ارتش آمريكا از شركتهاي اسلحه سازي دنيا دعوت به همكاري براي ارتقاي اين نوع اسلحه نمود . در همين حال پروژه ساخت OICW متوقف شد و مورد بازبيني قرار گرفت . به همين دليل جايگزيني M4 و M16 با اسلحه هاي جديد XM8 و XM29-OICW به تعويق افتاد . در حال حاضر به نظر مي رسد توليد XM8
متوقف شده ( يا حداقل عقب افتاد) است. به هر حال اطلاعات دقيقي در دسترس نيست .
[IMG]http://rds.yahoo.com/_ylt=A9iby6DNiFhGV1gBnQqjzbkF/SIG=12e37n5e2/EXP=1180293709/**http%3A//socalairsoft.com/review_image/xm8_allen/XM8_026.jpg[/IMG]

توضيحات تخصصي
اين اسلحه تهاجمي تا حدود زيادي شبيه
G36 ، ديگر محصول شركت هكلر كخ مي باشد چه از نظر ظاهر و چه از نظر عملكرد .
خصوصيات منحصر به فرد XM81- لگد بسيار زیاد اسلحه .
2- مسلح شدن با فشار مستقيم گاز باروت .
3- قفل گلنگدن چرخشي.
4- لوله هاي مختلف براي هر كاربرد و تعويض راحت هر لوله در مدت زمان كوتاه ( لوله هاي 229 ميليمتر براي نوع كوتاه ، لوله 318 ميليمتر براي مدل متداول ، لوله 508 ميليمتر براي مدل تك تير انداز و حالت تيربار اين اسلحه كه روي دو پايه قرار ميگيرد كاربرد دارد).
5- ساختار داخلي آن به وسيله يك روكش و محافظ پليمري حفظ مي شود .
6- دستگيره آتش آن همانند
G36 در قسمت دستگيره حمل قرار دارد و از هر دو طرف چپ و راست قابل استفاده است .


[IMG]http://rds.yahoo.com/_ylt=A9iby4CgiVhGjT0BYDejzbkF/SIG=12f439obp/EXP=1180293920/**http%3A//www.arniesairsoft.co.uk/news/january05/xm8/XM81a.jpg[/IMG]
۷-قسمت تغذيه خشاب اسلحه به سختی قابل تعويض است تا اين قابليت را داشته باشد كه از خشاب تمام اسلحه ها داشته باشد .
8- قنداقهاي مختلف اسلحه را مي توان در عرض چند ثانيه براي كاربردهاي مختلف تعويض نمود ( قنداق استاندارد را مي توان به صورت تلسكوپي در 5 اندازه براي وضعيتها و حالتهاي مختلف تنظيم نمود.


- بالا محافظ دسته آتش (دستگيره حمل) محل قرار گيري ريل پيكاتيني نصب دوربين يا ابزار نشانه روي RED-DOT(يا هر وسيله ديگري كه براي نشانه گيري به كار مي رود) مي باشد.
10-روپوش اسلحه قابل تعويض است و مي توان نارنجك تنداز
XM320 با كاليبر 40 ميليمتر را جايگزين روپوش لوله كرد .


۱۱-مقاومت در برابر نظافت نشدن این اسلحه مانند ام۱۶ بسیار کم می باشد طوری که در محیط های خاکی نمی توان ز آن استفاده کرد.
۱۲-از لحاظ شکل ظاهری این اسلحه بسیار زشت هست.
۱۳-این اسلحه مانند سایر اسلحه های مورد استفاده در جهان خوش دست نمی باشدو سربازان با آن مشکل دارند.
مشخصات:
كاليبر : 45×56/5 ميليمتر تعداد خان :۱
طول كلي : 838 ميليمتر در مدل معمولي
طول لوله : 318 ميليمتر در مدل معمولي – 219 ميليمتر در مدل تكاوري – 508 ميليمتر در نوع تك تيرانداز
وزن :۴۷۵/۱۰ كيلوگرم با خشاب خالي در نوع معمولي
نواخت تير : ۵۰۰ الی ۵۵۰ تير در دقيقه
تعداد تير در خشاب : 30 و 100 تيري

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 18:43  توسط حمید محمد صادق  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر