جنگ افزار شناسی

معرفی ادوات نظامی

مسلسل UZI

UZI


تاریخچه مسلسل UZI

دو سال بعد از تشکیل نا مشروع رژیم غاصب اسرائیل در سال 1950 نخستین جرقه ساخت این سلاح در ذهن سرگرد ( یوزیئل گال ) زده شد .ارتش رژیم صهیونیستی که تجربه جنگ با کشور مصر را داشت و برای مقابله با مبارزان فلسطینی طرح یک سلاح سبک و جمع و جور برای رفع نیاز جنگهای نامنظم و خیابانی را احساس کرد . در سال 1957 نمونه اولیه این سلاح که از مسلسل دستی (SA23) و (ZK476) چکسلواکی اقتباس شده بود با کمک صنایع اسلحه سازی فرانسه و بلژیک ساخته شد و به ارتش رژیم صهیونیستی تحویل داده شد.بدلیل شکا ظاهری T شکل آن و قرار گرفتن خشاب در قبضه ،مرکز ثقل سلاح به وسط آن منتقل شده و این خود موجب میشود سلاح حتی در حالت شلیک خودکار کمتر لرزیده و باعث افزایش دقت تیراندازی شود.بدلیل سبکی و نواخت تیر مناسب ،این اسلحه بسیار مناسب جنگهای چریکی و فعالیتهای امنیتی شناخته شد،چنانکه در بسیار از کشورهای همانند رژیم صهیونیستی تا آرژانتین ،شیلی و نیکاراگوئه توسط عوامل دولتی و امنیتی برای سرکوب شورشها و حرکتهای آزادیخواهانه بکار برده شد،حتی در کشور خودمان در زمان سلطنت پهلوی ،این سلاح در اختیار ساواک و شهربانی آن زمان قرار داشت .

مشخصات مسلسل یوزی :

این جنگ افزار با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و لوله آن با هوا خنک،و با خشابهای 25 و 32 فشنگی استاندارد از زیر تغذیه میشود.دستگاه نشانه روی اسلح از یک مگسک (قابل تنظیم برای قلق گیری)ویک روزنه دید (قابل تنظیم برای فاصله 100 و 200 متر) ساخته شده .این سلاح دارای سه ضامن به شرح زیر میباشد :

1 – ضامن اصلی : که در سه حالت ضامن S ، تک تیر R ، رگبار A قرار میگیرد.این ضامن در سمت چپ سلاح و بالای قبضه به نحوی قرار گرفته که تیرانداز با کمک شست دست خود براحتی می تواند از آن استفاده کند.

2 – ضامن قبضه ای : که بطور کلی دو کار انجام میدهد:تا به آن فشار نیاورید(1 - اسلحه مسلح نمی شود،2 - اسلحه تیراندازی نمی کند).

3 – ضامن گلنگدن : که اگر دستگیره آتش را تا به نیمه راه عقب بکشید،گلنگدن تا آخر عقب نیامده و این عمل باعث میشود که سلاح مسلح نشده و ماشه هم عمل نکند.زیرا زائده کنار دستگیره آتش به دندانه های روی درپوش گیر کرده و در نتیجه آلات متحرک همانطور در حالت وسط می ماند.

بدنه این سلاح از جنس ورق فولادی پرسکاری شده که بوسیله چهار خم موازی تقویت شده اند .دستگیره آتش(گلنگدن) آن در بالای سلاح قرار دارد و هنگام شلیک در محل خود ثابت میماند.

مختصات فنی مسلسل یوزی :

کالیبر : 9 × 19 پارابلوم

تعداد خان و گردش : 4 عدد از چپ به راست

وزن سلاح با قنداق فلزی : 500/3 کیلوگرم

وزن خشاب 32 تیری خالی : 220 گرم

طول اسلحه با قنداق چوبی یا قنداق فلزی باز : 65 سانتیمتر

طول اسلحه با قنداق فلزی بسته : 47 سانتیمتر

طول لوله : 26 سانتیمتر

سرعت اولیه گلوله : 420 متر بر ثانیه

نواخت تیر : 600 تیر در دقیقه

برد موثر : 200 متر

برد مفید : 400 متر

برد نهایی : 2000 متر

متعلقات و تجهیزات مسلسل یوزی:

سر نیزه ، نورافکن ، لوله پرتاب نارنجک ، آچار ها ، وسایل تنظیف ، بست خشاب ،


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 16:5  توسط حمید محمد صادق  | 

MP 5

 MP 5


تاریخچه مسلسل دستی MP 5

مسلسل دستی MP 5 ساخت کارخانه هکلر و کخ (H&K) یکی از معروفترین و بهترین مسلسلهای دستی گروه خود میباشد.طراحی و ساخت این سلاح به سالهای بعد از جنگ جهانی دوم بر میگردد.این سلاح در واقع نوع بهینه سازی شده سلاح Circa (سیرکا) میباشد و در ابتدا با نام MP-54 یا HK-54 معرفی گردید.در سال 1966 پلیس مرزی و ارتش آلمان این سلاح را تغییر داده و آنرا با کد MP 5 معرفی کردند این مسلسل در دو مدل ارائه شد که نوع MP 5 آن دارای قنداق ثابت و نوع MP 5 A1 آن دارای قنداق کشویی بود.یکسال بعد کمپانی هکلر و کخ در شکل کلی این سلاح کمی تغییر ایجاد کرد.از آن جمله روزنه دید و شکاف درجه دستگاه نشانه روی آن بود.همچنین شعله پوش ، خشاب ، دستگیره قبضه و برگه ناظم آتش آن بهینه سازی شدند.خشاب این سلاح در نمونه های اولیه از نوع مستقیم بود که پس از ایجاد تغییر در خشاب از مدل منحنی استفاده شد.قبضه سلاح نیز از جنس ورق فولادی پرسکاری شده ساخته میشد که جای خود را به نوع پلاستیکی داد.

این مسلسل در بسیاری از کشورهای جهان توسط نیروهای پلیس و ارتش بکار گرفته شده .از ان جمله میتوان به پلیس مرزی و ارتش آلمان ، پلیس انگلیس،FBI امریکا و... اشاره کرد.این سلاح در بسیاری از کشورهای جهان از جمله یونان،ترکیه،ایران،پاکستان و پرتغال تولید میشود و کارخانه هکلر و کخ نیز کماکان تولید آنرا ادامه میدهد. تنها رقیب این سلاح را میتوان ،سلاح UZI ساخت رژیم اشغالگر قدس دانست که البته دیگر تولید نمی شود.رمز موفقیت این سلاح همانند سایر سلاحها و محصولات ساخت آلمان در کیفیت بالا،دقت تیراندازی عالی(خصوصا در حالت تک تیر که این امر خود حاصل بکارگیری سیستم گلنگدن بسته میباشد) و ضریب اطمینان بالا میباشد.انعطاف و سادگی عملکرد آنرا نیز میتوان از مزایای آن برشمرد.

مشخصات مسلسل دستی MP 5

مسلسل دستی MP5 در واقع همان G3 کوچک شده است چرا که سیستم گلنگدن بسته از نوع تأخیری غلتکی ،بدنه از جنس فولاد پرسکاری شده،دستگاه نشانه روی و بسیاری از قطعات دیگر را از برادر بزرگتر خود یعنی G3  به عاریت گرفته.دستگیره قبضه آن بصورت جداگانه ساخته شده و بر روی بدنه اصلی سلاح نصب میشود.برگه ناظم آتش آن همانند G3 در سمت چپ سلاح و در قسمت بالای ماشه قرار گرفته و بسته به نوع قبضه طپانچه ای بکار گرفته شده ، در انواع 2 حالته (ضامن و تک تیر) 3 حالته (ضامن ، تک تیر ف رگبار) و 4 حالته (ضامن ، تک تیر ، 3 تیر و رگبار) موجود میباشد.

نمونه های جدید این سلاح دارای شعله پوش مخصوصی هستند که میتوان یک صدا خفه کن را براحتی بر روی آن نصب کرد.دستگاه نشانه روی آن نیز همانند G3 در قسمت جلو دارای مگسک و در قسمت عقب دارای روزنه دید چرخشی چهار حالته میباشد.ظرفیت خشاب استاندارد آن 30 تیر میباشد ولی خشابهای کوتاه 15 تیری نیز برای این سلاح ساخته شده اند.مدل مخصوص از این سلاح که در سال 1980 برای پلیس آمریکا ساخته شده توانایی شلیک گلوله های 10 میلیمتری (25 × 10 ) و 40 S&W (22 × 10 ) را دارا است که در مقیاس اندکی ساخته شده .اگر چه تمامی مدلهای MP5 دارای قابلیت نصب صدا خفه کن میباشند ولی مدلی از آن با صدا خفه کن سرخود با کد MP5 SD2 (قنداق ثابت پلاستیکی) و SD3 (قنداق کشویی) ساخته شده که همان گلوله های استاندارد (9 × 19 میلیمتری )را شلیک می کند.

به جرأت میتوان گفت هیچ مسلسل دستی از نظر کیفیت و دقت تیراندازی به پای سلاح MP5 نمیرسد تا جائیکه نیروهای ویزه کشورهای آمریکا و انگلیس ، این سلاح را به انواع دیگر ترجیح داده و از آن بعنوان اسلحه سازمانی استفاده می کنند.

مختصات فنی مسلسل دستی MP 5

کالیبر : 19 × 9 میلیمتر

تعداد خان : 6 عدد راستگرد

وزن سلاح بدون خشاب : 930/2 کیلوگرم

وزن سلاح با خشاب پر : 460/3 کیلوگرم

طول سلاح باز : 67 سانتیمتر

طول سلاح بسته : 50 سانتیمتر

وزن خشاب پر : 492 گرم

طول لوله : 225 میلیمتر

برد موثر : 200 کمتر

سرعت اولیه گلوله : 400 متر بر ثانیه

نواخت تیر : 750 تیر در دقیقه

ظرفیت خشاب : 30 تیر

وزن خشاب خالی : 160گرم

تعداد در یک جعبه : 5 قبضه

وزن کل بسته به همراه متعلقات : 27 کیلوگرم

طول سلاح با قنداق ثابت : 69 سانتیمتر


+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 15:52  توسط حمید محمد صادق  | 

کلت کالیبر 45 M1911


کلت کالیبر 45     M1911

 

کلت 45 M1911

در سال 1906 دولت آمریکا اعلام کرد که خواهان تعویض رولورهای کالیبر 38 ارتش با مدل جدیدی از تپانچه های پر قدرت نیمه اتوماتیک است. رولورهای کالیبر 38 دیگر جوابگوی نیازهای جنگهای مدرن نبودند. ارتش بدنبال کالیبر قدرتمندتر 45/0 اینچ (43/11 میلیمتر ) بود . تپانچه مورد نظر ارتش آمریکا میبایستی قادر به شلیک گلوله های 15 یا 16 گرمی بوده و از دوام خوبی برخوردار باشد. یکی از طرحهای پیشنهاد شده به ارتش آمریکا ، تپانچه ساخت طراح سلاح یعنی آقای (برونینگ ) که در آن زمان در کارخانه مشهور کلت مشغول به همکاری بود با ارائه این طرح دریچه جدیدی را به دنیای سلاحهای کمری گشود.

از سال 1911 تا پایان جنگ جهانی اول یعنی 1917 بیش از یک میلیون قبضه از این سلاح تولید شد . از جمله کارخانه هایی که به تولید این سلاح دست زدند میتوان به ( کلت ، اسپرینگ فیلد ، رمینگتون ، بورافس ، پارا اردنانس کانادا ، ساویچ ) اشاره کرد .جواز ساخت این مدل به برخی کشورها مثل نروژ و آرژانتین نیز صادر شد.

در خصوص فرآیند تست تپانچه های انتخاب شده توسط آمریکا جالب است بدانید که تنها تپانچه کلت ، ساخت آقای برونینگ و تپانچه نیمه اتوماتیک ساخت کارخانه ساویچ به مرحله پایانی تست راه یافتند. در این مرحله هر تپانچه می بایستی تا 6000هزار گلوله شلیک میکرد. پس از هر 100تیر شلیک ، اسلحه اجازه می یافت تا به مدت 5 دقیقه خنک شود و مجدداً یک شلیک 100 تیری دیگر ...و پس از هر 1000 گلوله شلیک اسلحه تمیز و روغنکاری می شد تا 6000 تیر شلیک به اتمام برسد.سپس تست شلیک اسلحه با خشابهای کیفیت پائین صورت می گرفت . بعضی از این خشابها کج شده بودند و برخی بخوبی جا نمی رفتند ولی اسلحه مورد نظر میبایستی بتواند با کمک این خشابها نیز شلیک کند.پس از این تست اسلحه مزبور را در مجاورت اسید ، گل ولای ، گردو خاک و ماسه قرار میدادند. سلاح کمری کالیبر 45 ساخت آقای برونینگ با سربلندی از تمامی این آزمایشات بیرون آمده و علامت استاندارد ارتش آمریکا را دریافت کرد.و ارتش آمریکا پس از تستهای طولانی و طاقت فرسا این تپانچه را پسندید و در سال 1911 با نام (M1911 ) را به تولید انبوه رسانید.

برخی از کارشناسان دلیل این موفقیت را نظارت مستقیم آقای برونینگ بر خط تولید کلت 45 میدانند. البته نباید نقش آقای(فردمور) که یکی از مهندسین جوان کارخانه کلت بود را در این موفقیت نادیده گرفت. کلت 45 را بایستی پدر تپانچه های نیمه خودکار دانست. این سلاح با گذر از یک قرن ، هنوز حرفهای زیادی برای گفتن دارد .اما در سال 1980 کلت 45 جای خود را به تپانچه برتا مدل 92 که در آمریکا ساخته می شد ، داد.


 

کشور سازنده

آمریکا

کالیبر

43/11 میلیمتر

طول سلاح

9/21 سانتیمتر

طول لوله

8/12 سانتیمتر

وزن سلاح خالی

300/1 کیلوگرم

سرعت اولیه گلوله

252 متر بر ثانیه

ظرفیت خشاب

7 تیر

 


 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 15:31  توسط حمید محمد صادق  | 

مطالب جدیدتر